Sakal Kaç Yaşında Çıkar? Sakal çıkması için neler yapılmalı? En Etkili 5 Yöntem🧔‍♂️

Erkeğin makyajı derler sakal için… Ergenlik sonrası 15 yaşını geçen erkekler sakal kaç yaşında çıkar aramalarını internette çokça arıyor. Eğer sizde sakal ne zaman çıkar diye merak ediyorsanız yazımızda tüm faktörleri ile bu sorunuzu yanıtlamaya çalıştık. Eğer sakallarım çıkmıyor diye endişeleniyorsanız sakal çıkması için neler yapmanız gerektiğinizi ayrıntılı olarak araştırdık ve sizlerle paylaşıyoruz.

Normal bir erkeğin sakalı ergenliğe girdikten sonra 25 yaşına kadar çıkabilmektedir. Ergenlik başlarında henüz tüy halinde olan sakalın oturması ve tam olarak çıkması genetik faktörlerinde etkisi altında olmakla yapacağınız bakımlar bu süreci hızlandırabilir.

Bunu sadece yapacağınız bakımlar ve genleriniz değil, beslenmeniz, metabolizmanız, tıraş için kullandığınız malzemeler bile etkileyebilir. Eğer genetik olarak ailenizde sakalı olanlar az ise, sakal kökleri ince ise, veya seyrek çıkıyor ise bu durumda sizde de baş gösterebilir. Eğer genetik bir hastalığınız, kalıtsal bir sakal probleminiz yok, genetiklerinizden gelen miras yolu ile sakalsız kalma durumunuz yoksa 25 yaşına gelene kadar sakallarınız çıkabilir.

Yüzünüzde sakal çıkan bölgede bir yaralanma, cilt hastalığı, köselik durumu, sakal kıran gibi rahatsızlıklar yaşamıyorsanız dert etmeyin, bir gün sizde sakallarınıza kavuşacaksınız 🧔

Sakal Kaç Yaşına Kadar Çıkar 🤔

Eğer genleriniz sakal çıkması için engelse, yani ailenizde sakalsız bireyler varsa bu hiç bir zaman sakalınız olmayacağı anlamına gelmez, sakal ekimi gibi çözümlerle klinik destek alabilir, çeşitli bakım ürünleri, şifalı bitkiler veya kremler ile sakal probleminizi giderebilme ihtimaliniz hep var.

Sakal Kaç Yaşında Çıkar?Pin

Sakal Çıkması Neye Bağlıdır?

Normal bir insanın 25 yaşına kadar çıkabilen sakalı, henüz 15 yaşına gelmemiş erkeklerde bile yine yukarıda saydığımız faktörlere dayalı olarak erken çıkabilir. Bununla ilgili bir sorun yaşıyorsanız bir doktor tavsiyesi alabilir, hastanelerin cildiye bölümlerinden destek alabilirsiniz.

Jilet ile tıraş olarak sakal çıkar mı?

Son zamanlarda sakal kaç yaşında çıkar, sakal ne zaman çıkar gibi düşüncelere daldıysanız, ve jilet kullanırsam sakal çıkar mı diye araştırıyorsanız bu durum ancak yüzünüzde ince köklüde olsa bir sakal belirtisi varsa işe yarayabilir. Jilet ile tıraş olduğunuzda kıl kökleri zamanla kalınlaşacağından zamanla sakalınız fark edilebilir olacaktır. Çevrenizde sizden fazla sakala sahip arkadaşlarınız varsa bu durum sizi üzüyorsa, danıştığınız kişilerin “sakalı ne yapacaksın, askerde çok sorun yaşarsın” gibi sözlerine aldanmayın.

Sakal Çıkması İçin Ne Yapmalı?

Çevrenizden sıkça sarımsak yöntemini duymuşsunuzdur. Eğer sakal kaç yaşında çıkar diye dert ediyorsanız, bunu hızlandırmak için temel yöntemlerden biri budur. Size aşağıda sakal çıkması için neler yapılmalı listeledik. Sakal çıkarma yöntemleri, sakal çıkması için en etkili yöntemler ise şöyle;

  • Yüzünüzde sakal bölgesine badem yağı uygulamak,
  • Sarımsak sürerek kıl köklerinizi güçlendirmek veya sarımsak özlü sakal bakım kremleri kullanmak,
  • Limon Suyu ile Tarçını karıştırıp yüzüne masaj yaparak uygulamak,
  • Kısa veya seyrekte olsa sakalınız varsa düzenli olarak jiletle tıraş olmak,
  • Genetik sakal sorunlarınız varsa sakal ekimi yaptırmak.

Sakal çıkartma konusunda bir çok doğal yol varken kozmetik olarak dermatologlar tarafından sakal çıkarma konusunda, sakal gürleştirmek ve uzaması içinde sakallarınızı besleyen ürünler geliştirilmiştir. Sakal çıkartma yöntemleri deniyorsanız, doktor tavsiyesi ile olmak kaydıyla çeşitli sakal serumları ile sakallarınız köklerini güçlendirmekte mümkündür.

Bıyık ve sakal kaç yaşında çıkar?

Erkeklerde sakal kaç yaşında çıkar sorusu ergenliğinize ne zaman girdiğinize de bağlıdır. Ergenliğe giriş 10-11 yaşlarda baş gösterir. Ergenliğe girdikten sonra vücudunuzun tüy yapısında değişiklikler meydana gelecek, önce koltuk altı veya genital (cinsel) bölgenizde tüylenme yaşayabilirsiniz. Normal erkeklerde eğer baskın bir sakal geniniz yoksa 17 – 18 yaşlarına geldiğinizde sakal ve bıyıklar çıkar, böylelikle ergenliğinizin de sonuna geldiğinizi anlayabilirsiniz. Ergenliğinizi tamamladığınızdan eminseniz ve yine de sakal çıkmadıysa hormonlarınız ile ilgilide bir problem olabilir.

Ergenlikle birlikte salgılanmaya başlayan erkeklik hormonu (testesteron) salgısı tüylerin çoğalmasına da etki eder. Sakalların gürleşmesi ve uzamasını sağlayan hormonun ismi ise DHT isimli hormondur.

Sakal Çıkmama Sorunu

Yazımızın başından beri bahsettiğimiz gibi kalıtsal bir eksik yoksa, DHT hormonunuz düzgün salgılanıyor ve ergenliğiniz bitmesine rağmen sakal çıkmama sorunu yaşıyorsanız, sakal kaç yaşında çıkar diye merak ediyor olmalısınız. Eğer 21-23 yaş aralığındaysanız ve halen tüy şeklinde dahi sakalınız yoksa bu durumda cilt veya hormonlarınız ile ilgili bir sorun olup olmadığı konusunda doktora görünebilirsiniz. Şayet bu yaşlara kadar sakalınız çıkmadıysa kıl kökleriniz olmayabilir, veya zayıf olabilir.

Henüz 20li yaşlara gelmediyseniz, ergenliğinizin başında 12, 13,14,15, 16 ve 18 yaşlarındaysanız sakalım çıkmıyor endişesine kapılmamanız gerekiyor. Bu durumda hem para hem de umut kaybınız olacaktır. Bu durumu bir sorun haline getirmeyiniz. Herkeste sakal çıkma yaşı aynı aynı değildir. Böyle bir standartta olamaz.

5/5 - (2 oy verildi)

Yorum yapın