Derin Doku Masajı Nedir? Bilinmeyen 5 Etkisi

Şayet tüm vücudunuz katı, kasılmış ve ağrılarla savaşıyor ise masözün çift baş parmaklarını ve dirseklerini kullanarak yaptığı adeta yoğurduğu masajın adına derin doku masajı denilmektedir. Süregelen boyun, sırt, bel ve bacak kası ağrılarınız varsa bu terapi sizi tazeleyecektir. Esasında düzenli spor faaliyetleri ile ilgilenenlerin tercih ettiği derin doku masajı sakatlanmalar sonucu meydana gelen travmalara çok iyi gelir. Kas ağrılarınıza ve gerginliklerinize veda etmeniz için gelin derin doku masajının etkileri ve faydalarını görelim.

Derin Doku Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Temel amacı ağrılarınızıi kronik sırt ağrılarınızı ve şikayetlerinizi gidermek, sizi rahatlatırken vücudunuzun yenilenmesi etkisine sahip bir masajdır. Yüzyıllarca tarihi olan bu masaj türü sadece fiziki rahatsızlıkları değil, ruhunuza da iyi geliyor. Anksiyetelerinize, zihninize de dokunuyor. Üstelik gebelik yaşayan kadınlarında bir uzman tarafından yapıldığında doğum hazırlığında önemli rol oynamaktadır.

Genellikle büyü kas gruplarına (boyun, bel, basen) uygulanan bu masaj türü hassas tendon ve eklemlere de odaklanır. Yan etkisi yok denecek kadar azdır, ancak masaj konusunda uzman olmayan kişilerce uygulanmaya çalışıldığında size zarar verebilir.

Genellikle eklem ağrıları, morluk ve kızarıklıklar dışında kalıcı hasarlar da verebilir. Bu nedenle bu masajı yaptırmadan önce doktorunuza danışarak uzman kişilerden destek alınız.

Derin Doku MasajıPin

Derin Doku Masajının 8 Etkisi

Son zamanlarda kaslarınızda birikmiş laktik asiti, kasılmaları ve krampları bedeninizden uzaklaştırma zamanı geldi. Derin doku masajı düşük tempolarda ancak çok kuvvetli basılarla yapılan bir masajdır. Bu masajın faydalı 8 etkisini yazımızda belirttiğimiz gibi, olumsuz yönlerinden de bahsedeceğiz. Evvela masajın başlangıcında kaslarınızın ısınması için ovma hareketleri ile başlanan ve şiddetli tekrarlar ile sinirsel gerginliklerin uzaklaşması için etkili bir şekilde yapılan masaj yöntemidir.

Sakatlıklardan Kurtulun

Derin doku masajı, spor ile uğraşanların veya kas rahatsızlıkları olanların rehabilite edilebildiği noktalara dokunan bir masajdır. Spor sonrası oluşan yaşam standartlarınızı ve kalitenizi olumsuz etkileyen sakatlıklardan doğan kas ağrılarınız için parmak ve dirseklerle baskı yaparak yapılan bu masaj bir miktar canınızı masaj yapılırken yaksa da, sonuç olarak masaj bittiğinde adeta yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz.

Stressiz Bir Yaşam

Derin doku masajının temellerinde kaslarınızı uzatması, damarlarınıza kadar etki edebilmesi gibi aktiviteler bulunuyor. Haliyle yaşadığınız stres ve sinir durumunuzdan kurtulmanıza yardımcı oluyor. Bilim insanlarının çalışmalarına göre yüksek tansiyonu düşürür, dolaşımınızı hızlandırır. Kalp atım hızlarınızı düşürerek kan basıncınızı düşürerek rahatlatır.

Yaralarınıza Veda Edin

Bir kaza, spor faaliyeti yada ameliyat nedeni ile vücudunuzda uzun süredir yara izleriniz mi var? Derin doku masajı adı üstünde derinlere nüfuz ettiğinden masaj yapılan bölgeleri yumuşatır, yukarıda bahsettiğimiz gibi dolaşımınızı düzenleyeceğinden bir yaralanma sonucu oluşan ödemleriniz ve oksijensiz kalmış dokularınıza kan gitmesine vesile olur. Oksijen ulaşan hücreleriniz tazeleneceğinden hasar alan dokular da kendi kendine yenilenecek, düzenli yaptırmanız halinde zamanla yaralarınızın iyileştiğini, toksinlerin azaldığını fark edeceksiniz.

Performansınızı Artırın, Gücünüzü Toplayın!

Düzenli spor yapanların kulunçlarından kurtulmasına, mental ve fiziksel olarak denge durumuna geçmenize yarımcı olan bu masaj, spor sonrası oluşan yorgun kaslarınızın kasılmasını, gerilimini azaltacağından, sporcular tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Masaj salonu ve profesyonel masaj personeli bulunan spor salonlarında bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Sadece sporcular için değil hareketsiz, masa başında çalışıp, bilgisayar kullanan ofis çalışanlarında, rahat uyuyamayan ve vücudu ağrıyanlar içinde emsalsiz bir deneyim olacaktır.

Doğum Öncesi ve Sonrası Sizinle!

Günümüzde hamile kadınlar hamileliğin sonuna yaklaştığında artan kasılma ve ağrıları için masaj yaptırmayı tercih edebiliyorlar. Elbette gebelik riski olmayanların veya erkeklerin bile çok dikkatli yaptırması gereken bu masaj tekniği tüm hamileler için uygun olmayabilir. Doğal olarak bu durumda mutlaka doktor tavsiyesi ile uygulanacak bu terapi, bir profesyonelce uygulanmalı, masaj yapan kişinin hamilelik konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

hamileler için derin doku masajıPin

Hamileliğinde derin doku masajı yaptıran kadınların yorumlarına göre doğum sırasında, doğum öncesinde ve sonrasında meydana gelen ağrılarının azaldığı, doğum sırasında daha az ağrı durumu yaşadıkları ve doğumun kısa sürebildiği gibi bilgiler edinilmiştir.

Derin Doku Masajı Ne İşe Yarar?

Bağ dokularınız, tendonlarınız, damar, eklem ve büyük kas gruplarınızın şiddetli şekilde uyarılması ile rahatlamasını sağlar. Sert masaj ihtiyacı olanlar için mükemmel bir rahatlama ve gevşeme sunar. Eklem ağrıları son bulacak. Herhangi bir alet ile uygulanmaz.

YouTube video

Yazımızın sonuna gelmişken derin doku masajı uygulayanların mutlaka eğitim almış ve profesyonel olması gerektiğini, yazımızda verilen tavsiyelerin doktorunuza danışılarak yaptırılması gerektiği yadsınmamalıdır. Bazı kaynaklarda derin asya masajı, asya masajı veya İngilizce’de Deep Tissue olarak anılan bu masajın teknikleri diğer masajlardan birine yakın görünse de faydaları saymakla tükenmiyor.

Derin Doku Masajı Fiyatları

Derin doku masajı fiyatları, masaj yaptıranların yorumlarına göre 300 TL’den başlamakta ve masaj salonu, masözün deneyimi, aldığı eğitim ve sertifikalar, masaj öncesi ve sonrası size sunulan hizmete göre değişkenlik gösterdiğinden yazımızda net bir fiyat belirtmenin yanlış olacağını düşünüyoruz.

5/5 - (1 oy verildi)

Yorum yapın