Öğrenci Kimlik Kartı Kayıp İlanı Nasıl Verilir? 2022 İlan Ücretleri

Öğrenim veya eğitim gören öğrenciler, sahip oldukları öğrenci kimlik kartlarını kaybedebiliyor veya çaldırabiliyorlar. Eğer sizde öğrenci kimlik kartı kayıp ilanı nasıl verilir diye merak ediyorsanız yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Öğrenci kimlik kartı kartı kayıp ilanı metni nasıl yazılır konusunu güncel bilgilerin adresi balina.org’da inceleyelim.

Eğer öğrenci kimlik kartınızı kaybettiyseniz gerek yeni kimlik kartınızı alabilmek için gerekse de sizin öğrenci kartınızla başkalarının işlem yapmasına engel olabilmek veya bir işlem yapılmışsa kimliğinizin/kartınızın kaybolduğunu ispat edebilmeniz için kayıp ilanı vermeniz gerekebilir.

Bu ilan Türkiye’de ulusal, bölgesel veya yerel yayın yapan gazetelere verilir. Gazetelere öğrenci kimlik kartınızın kaybolduğuna dair duyuru/ilan vermek isterseniz bunu reklam firmaları aracılığı ile yapabildiğiniz gibi direkt gazetelerin sabit ofis adreslerine müracaat ederek yine yapabilmektesiniz.

öğrenci kimlik kartı kayıp ilanıPin

Okulunuza, eğitim kurumunuza giriş ve çıkışlarda sorun yaşamamak adına bu kayıp ilanını vermeniz önemlidir. Bazı gazetelerin telefon veya Whatsapp hattına ulaşarak bu konuda destek alabilirsiniz. Şahsi olarak müracaat etmeden ilan vermeniz için sizlere yardımcı olabilmektedirler. Yazımızın bir önceki paragrafında belirttiğimiz gibi bu kayıp ilanınızı geçerli basılı yayımlarda yayınlamak için reklam ajansları aracılığı ile de verebiliyorsunuz.

Bu tarz ajanslar ile irtibat kurduğunuzda hangi ilde iseniz o şehrin yerel gazeteleri veya ulusal basın (Sabah, Akşam, Posta vb.) yayıncı kuruluşların gazetelerinde de ilan olarak yayınlayabilirler. Bu sizin tercihinize bağlı olarak istediğiniz bölgenin gazetesinde veya ulusal gazetelerde yayınlanabilir. Ancak bunu ajanslar çoğu zaman ücretli olarak yaparlar. Ücretini ajans hesabına yatırdıktan sonra ilan metninizi isterler ve bu şekilde öğrenci kimlik belgesi kayıp ilanınızı yayınlamak için hazırlarlar.

Reklam ajansları gibi şahıs olarak müracaat ettiğiniz veya iletişim kanallarından ulaştığınız gazetelerde kayıp ilanınız için ücret talep edebilir.

Öğrenci Kimliği Kayıp İlanı Vermek İçin Ücretler

Öğrenci kartı kayıp ilanı ücretleri vereceğiniz ilan için yazacağınız metnin kelime sayısı üzerinden hesaplanıyor. Pek tabi yayınlanacak olan gazetenin tiraj ve popülaritesi de bu konuda etkili olabiliyor. Ancak lütfen aklınızda bulundurun, daha pahalı bir ilanın bir etkisi yok. Burada önemli olan sadece kayıp ilanı vermiş olma şartıdır. Bu şartı herhangi bir şekilde yerine getirmeniz yeterlidir. Bu nedenle bütçenizi artırmanıza gerek bulunmamaktadır.

Öğrenci kimlik kartı kayıp ilanı ücretleri için güncel fiyatları sadece ilanı vereceğiniz ajanslar veya gazeteler tarafından size iletilebilmektedir. 2022 yılı öğrenci kimlik kartı kayıp ücretleri ortalama 20 ila 100 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Ulusal gazetelere ilan vermiş olsanız bile ilan metniniz sadece o şehirde basılan gazetenin ilan sayfasında gösterilecektir.

Yukarıda belirtiğimiz ücretler aracı firmalar yani reklam ajanslarının ücretlerinden daha düşüktür. Zira reklam ajansları bunu kâr amacı güderek yaptıklarından kayıp ilanı ücreti daha fazla olabilmektedir. Bazı hallerde öğrenci kimlik kartı kayıp ilanı fiyatları uygun olurken, kimlik, diploma, pasaport gibi resmi evraklarınızı kaybettiğinizde bu ilanların fiyatları daha değişken ve yüksek olabiliyor.

Bunu resmi kaynaklarla açıklayacak olursak resmi ilan fiyat tarifesine göre gazeteye verilen ilanlar kelime sayısına göre olduğu gibi sayfada kaplayacağı alanın santimetre cinsinden de hesaplanabiliyor. Bu durumda 2022 yılında 1 santimetresinin tek sütun yayınlama fiyatı KDV hariç 45 tl olarak belirlenmiştir. Tabi gazeteler bu ölçülere birden fazla ilan sığdırarak bu fiyatları bölebiliyorlar.

Gazeteye Öğrenci Kimlik Kartı Kayıp İlanı Verdim Ne Zaman Yayınlanır?

Öğrenci kimlik kartı veya akbil, toplu taşıma kartı vb. kayıp ilanlarınızı reklam ajansları 7/24 alabiliyorlar, yine gazetelerin temsilcilikleri ve ofislerinden de mesai saatleri içerisinde kayıp ilanı verebilirsiniz ancak verdiğiniz ilan elbette bir sonraki gün yayınlanacak gazetelerde yer alacaktır. Bir sonraki gün yayınlanan gazetenin ilanlar sayfasından kayıp ilanınızı öğrenci işleri veya okul yönetiminize bildirebilirsiniz. Tabi burada süre hayli fazla olduğundan bazı gazeteler ilanınızın çıktısını size verebiliyorlar. Bu çıktıyı alarak gerekli müracaatlarınıza devam edebilirsiniz.

Önemli Not: Bazı gazeteler öğrenci kimlik kartı kayıp ilanı vermek için karakoldan kaybettiğinize dair tutanak isteyebilirler. Eğer kartınız kaybolmadı, çalındı ise bu durumu 112 Acil hattına da bildirmenizde fayda olabilir.

Öğrenci Ulaşım Kartı/Akbil Kayboldu Ne Yapmam Gerekir?

Öğrenci ulaşım kartınız kayboldu ise bunu öncelikle bulunduğunuz şehrin toplu taşıma birimine de bildirmelisiniz. Kartınızın içerisindeki bakiyenin bulan bir kişi tarafından harcanmasının önüne geçmiş olursunuz. Ardından yine bulunduğunuz şehrin büyük şehir belediyesi ve ya belediyesinin ilgili birimine müracaat ederek sizden istenen bilgi ve belgelerle yenisini çıkartabilir, eski kartınızın içerisinde bakiye varsa bunun yeni karta transfer edilmesini talep edebilirsiniz.

YouTube video

Öğrenci Kimlik Kartı Kayıp İlanı Metin Örnekleri

Eğer ilan verebilecek gazeteyi – yayıncı kuruluşu bulduysanız sizden öğrenci kimlik kartınızı kaybettiğinize dair yayınlanması gereken metni talep edeceklerdir. Bu metin için ödeyeceğiniz ücretin azami seviyede olması için yazıyı oldukça kısa tutmanız faydanıza olacaktır. Öğrenci kimlik kartı kayıp ilanı metni örnekleri aşağıda gösterildiği gibidir.

  • Atatürk Üniversitesi öğrenci kimlik kartımı kaybettim. Hükümsüzdür. İsim Soyisim
  • Dokuz Eylül Üniversitesi öğrenci kimliğim kaybolmuştur. Hükmü Yoktur. İsim Soyisim
  • Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrenci kimlik kartım kayıptır. Hükümsüzdür. İsim Soyisim
  • Antalya Akdeniz Üniversitesi MYO öğrenci kimliğim kayboldu. Hükümsüzdür. İsim Soyisim

Sonuç olarak, öğrenci kimliği kayıp ilanı gazetelere reklam ajansları veya gazetelerin en yakın bürosuna giderek olduğu gibi telefon veya whatsapp hatlarına danışma yoluyla kolayca verilebilmektedir. Kayıp ilanınız için ödemeniz gereken sabit belirlenmiş bir fiyat olmadığı gibi yazımızda ortalama ücretlerden de söz ettik. Buraya tıklayarak ise İstanbul Üniversitesi’nin öğrenci kimlik kartım kayboldu yenisini nasıl çıkarabilirim? başlıklı yazı ve içeriğine ulaşarak bu kurumun kayıp ve yeni kart şartlarını inceleyebilirsiniz.

5/5 - (1 oy verildi)

Yorum yapın